X Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę 21-27.07.2012

Postój w Trąbkach Wielkich

Pod przewodnictwem ks. Tomasza Koszałki z Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Fatimskiej z Gdańska – Żabianki 21 lipca 2012  wyruszyła X Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę .Trasa pielgrzymki  została podzielona na  sześć etapów.  Zaplanowane miejscowości  mety poszczególnych  etapów będą gość pielgrzymów włącznie z zapewnieniem noclegów i tak 21 będą to – Osie, 22-Brzoza, 23 -Ślesin, 24 -Turek, 25- Wieluń, 26 – Jasna Góra i 27- powrót do Gdańska. W tym roku  z Gdańska wyruszyło 122 pielgrzymów z trójmiasta oraz  Redy, Rumii i  Różyn pow. Gdański. Chętnych było dużo więcej lecz ze względu na sprawy organizacyjne liczba uczestników  została zamknięta na liczbie 122.

Pielgrzymi są podzielone na grupy 15-sto osobowe zgodnie z przepisami ruchu drogowego i jadą w ostępach kilkuminutowych tak aby nie przeszkadzać innym użytkownikom dróg. Najstarszym uczestnikiem pielgrzymki jest Stanisław Rymkiewicz z Gdańska, który liczy sobie  lat 76 i po raz drugi uczestniczy w pielgrzymce rowerowej na Jasną Górą. Jak powiedział niżej podpisanemu, na  co dzień jeździ rowerem pokonując kilkanaście kilometrów, a do pielgrzymki przygotowywał się szczególnie trenując czasami nawet po sześć godzin jazdy. Jazda na rowerze sprawia mu dużo przyjemności i pozwala mu utrzymać organizm w dobrej kondycji i zdrowiu.

Po przejechaniu z Gdańska ok 30 km pielgrzymi w Trąbkach Wielkich wyznaczyli sobie pierwszą przerwę. Jak widać z fotorelacji miejscem postoju był chodnik na   skrzyżowaniu ul Gdańskiej i Pocztowej obok kościoła. Przerwę tę pielgrzymi wykorzystali na spożycie drugiego śniadania, uzupełnienia płynów oraz poprawienia stanu technicznego swoich rowerów. Pielgrzymi odwiedzili kościół by pokłonić  Matce Boskiej Trąbkowskiej.  Pielgrzymów  odwiedził  redaktor Wojciech Sulęciński z ekipą TVP Gdańsk, który  przeprowadził wywiad z organizatorem pielgrzymki ks. Tomaszem Koszałką i innymi pielgrzymami. Nagrany materiał z postoju w Trąbkach Wielkich  został wyemitowany w Panoramie Gdańskiej 21.07.2012r.

Po odpoczynku który trwał około godziny  ks. Tomasz zarządził wyjazd poszczególnych grup w kontynowaniu pielgrzymki do mety pierwszego etapu  w Osiu. Do pokonania pozostało jeszcze ok 90 km.

Info i foto wkempa