III Pielgrzymka Rowerowa z Oliwy na Jasną Górę

Mówi się – do trzech razy sztuka. Była już pierwsza pielgrzymka w 2003, potem druga w 2004, a 31 VII 2005 zakończyła się III Pielgrzymka Rowerowa z Oliwy na Jasną Górę. I chociaż trzy razy razy osiągnęliśmy cel – przejechaliśmy te 557 km z Gdańska do Częstochowy – to chyba nikt nie wątpi w to, że w przyszłym roku ruszymy na pielgrzymi szlak po raz czwarty.

Tym razem było nas nieco mniej – niespełna 30 osób. Wiele osób jechało po raz trzeci już, niektórzy – po raz drugi, ale byli także nowicjusze, pewnie w większości zachęceni przez osoby które już wzięły udział w takim przedsięwzięciu. Na całej trasie pielgrzymki towarzyszył nam bus, wiozący bagaże, stanowiący także asekurację na wypadek ewentualnych problemów technicznych.

26.07.2005 Trasa: Gdańsk – Osie

Trasa nie zmieniła się w stosunku do poprzednich lat – jedynym wyjątkiem był fakt, że w tym roku nie odwiedziliśmy Lichenia. Tak więc pierwszego dnia (wtorek 26 VII), po Mszy Świętej o godz. 7:00 wyjechaliśmy spod Katedry Oliwskiej do Osia (Gdańsk – Straszyn – Starogard Gdański – Skórcz – Osie). Na nocleg podjął nas proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Osiu.

27.07.2005 Trasa: Osie – Inowrocław

Drugiego dnia po śniadaniu wystartowaliśmy do Drzycimia, Pruszczu, przez Bydgoszcz do Inowrocławia, gdzie nocowaliśmy w parafii św. Jadwigi Królowej.

28.07.2005 Trasa: Inowrocław – Turek

Z Inowrocławia pedałowaliśmy dalej przez Kruszwicę, Skulsk i Konin do miejscowości Turek, gdzie dzięki życzliwości proboszcza parafii NSPJ i mieszkańców nocowaliśmy w ich domach.

29.07.2005 Trasa: Turek – Wieluń

W absolutnym ukropie kontynuowaliśmy pielgrzymowanie, jadąc przez Dobrą, Wartę, Sieradz, Złoczew, aż do Wielunia, gdzie podjęły nas swoją gościną siostry antoninki, ofiarowując nam nocleg w swoim klasztorze.

06.08.2005 Trasa: Wieluń – Częstochowa – Jasna Góra

Ostatni odcinek trasy przemierzyliśmy z Wielunia przez Działoszyn i Miedźno, aby ok. godz. 14:00 dojechać do upragnionego znaku „Częstochowa”, gdzie już zwyczajowo zrobiliśmy pamiątkową fotkę (pomysłodawca i przewodnik pielgrzymki – ks. Tomasz Koszałka – stoi, piąty od prawej). Następnie wjechaliśmy na Jasną Górę, gdzie zakończyła się nasza pielgrzymka. Po Mszy Świętej, odprawionej w kaplicy Cudownego Obrazu, nocą wróciliśmy pociągiem do Gdańska.